Jak rozpoznać wady zgryzu i dziecka?

 

Wady zgryzu mogą pojawiać się nawet w pierwszych latach życia. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie może okazać się dużo bardziej komfortowe niż rozpoczęte go w późniejszym czasie, ponieważ zadowalające efekty pojawią się znacznie szybciej. Jeśli chcesz zainwestować w przyszłość Twojego dziecka i zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie – kontroluj stan jego zgryzu u specjalisty oraz samodzielnie w domu. Niepokojące objawy, które możesz zaobserwować, a które często świadczą o wadach ortodontycznych, to m.in. niewłaściwy sposób oddychania (przez usta), niezamykanie ust czy wkładanie języka między zęby podczas połykania śliny. Może to być objaw, a nawet przyczyna tyłozgryzu – jednej z częściej występujących wad w naszej populacji. Ostateczne potwierdzenie diagnozy wymaga jednak konsultacji z ekspertem. To bardzo ważne, ponieważ tyłozgryz łatwo można pomylić z innymi nieprawidłowościami układu zgryzu (tzw. wadami pionowymi), które leczy się w zupełnie inny sposób. Dobranie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów w optymalnym czasie i uchroni dziecko przed problemami ortodontycznymi w dorosłym życiu.
 
Nieprawidłowy zgryz może objawiać się także wadami wymowy. Seplenienie, rotacyzm czy zmiękczona artykulacja głosek przedniojęzykowych (tych, których wymowa wymaga zetknięcia się czubka języka z zębami lub dziąsłami, np. „ś” zamiast „s”) to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że zgryz dziecka nie rozwija się prawidłowo. Wizytę u ortodonty może zalecić logopeda, ale jeśli samodzielnie zauważysz, że dziecko ma problem z poprawną wymową – skonsultuj się ze specjalistą, by upewnić się, czy powodem nie są wady ortodontyczne.
 

 

Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

W trosce o zdrowie i komfort życia Twojego dziecka, wybierz się na konsultację z ortodontą jak najwcześniej. Już ok. 3. roku życia warto zgłosić się do specjalisty, który zweryfikuje stan zgryzu Twojego dziecka. Już wtedy lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy jego zgryz rozwija się w odpowiedni sposób, a w przypadku nieprawidłowości – wdroży leczenie dostosowane do wieku, uwarunkowań anatomicznych i potrzeb małego Pacjenta. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć nawet wtedy, gdy dziecko posiada jeszcze zęby mleczne (optymalnym wiekiem jest ok. 5.- 6. rok życia). W tym celu stosuje się najczęściej wyciągane aparaty, które ukształtują odpowiednio układ szczęki i żuchwy i ustawią zęby w odpowiednim wobec siebie położeniu. Dzięki temu zęby stałe zaczną się wyrzynać we właściwych miejscach, a mały Pacjent będzie wkrótce cieszył się zdrowym uzębieniem stałym.
 

 

Jakie metody leczenia wad zgryzu stosuje się u najmłodszych Pacjentów?

 

Ponad połowa masy kostnej człowieka rozwija się do 10. roku życia. Dzieciństwo jest więc okresem najdynamiczniejszego rozwoju kości. W tym czasie są one plastyczne i podatne na zmiany. Właśnie dlatego leczenie ortodontyczne wykonane w młodym wieku daje satysfakcjonujące efekty w optymalnym czasie. U małych Pacjentów można zastosować różne metody leczenia wad zgryzu, które zawsze dobierane są indywidualnie, w zależności od specyfiki problemu, wieku dziecka czy ilości zębów stałych. Zawsze bierzemy pod uwagę oczekiwania Pacjenta i jego Rodziców względem aparatu, by leczenie było dla niego jak najbardziej komfortowe. W bogatej ofercie aparatów Dentim Kids każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.
 

 

Aparaty ortodontyczne stosowane w Dentim Kids:

 

· Aparaty wyjmowane - zadaniem zębów mlecznych jest utrzymywanie miejsca dla uzębienia stałego. Ich obecność w jamie ustnej pełni więc bardzo ważną funkcję, a przedwczesna utrata mleczaków może powodować nieprawidłowy rozwój zgryzu, gdy pojawią się już zęby stałe. Jeżeli wady ortodontyczne są zauważalne już na etapie pierwszych zębów, odpowiednim rozwiązaniem jest aparat ruchomy. Metoda ta pozwala na korektę niewielkich niedoskonałości zgryzu i skutecznie zapobiega ich pogłębianiu się. To wygodna forma leczenia, ponieważ dziecko może samodzielnie wyjmować aparat na kilka godzin w ciągu dnia, według zaleceń ortodonty.  Wymaga jednak od małego Pacjenta dużej systematyczności. Ortodonta podczas wizyty informuje, ile godzin dziennie i w jakich okolicznościach należy użytkować aparat, aby efekty leczenia były zgodne z oczekiwaniami. Najczęściej zakłada się go na całą noc i kilka godzin w ciągu dnia (łącznie ok. 14 godzin na dobę). W tego typu leczeniu ważną rolę pełnią rodzice, którzy mogą kontrolować, czy dziecko regularnie nosi aparat. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym zostaną poinformowani przez specjalistę o wszystkich szczegółach, dotyczących jego użytkowania.

 

·  Aparaty stałe - aparaty stałe składają się z łuków – drutów, które odpowiadają za przesuwanie zębów w odpowiednim kierunku, zamków – regulujących łuki, osadzonych w centralnych miejscach każdej korony oraz ligatur – podtrzymujących konstrukcję dociskając łuk do zamka. Zakłada się je na zęby w sposób trwały na okres kilku miesięcy (najczęściej od 9 do 24 miesięcy). Przez cały ten czas aparat jest zamocowany w jamie ustnej. Jest to najbardziej znany, tradycyjny sposób korekcji wad zgryzu, którego skuteczność potwierdzona jest wieloletnim doświadczeniem.

 

Popularne aparaty stałe generalnie zakłada się dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawi się już uzębienie stałe, a więc ok. 12. roku życia. Często jednak można je założyć jeszcze w obrębie uzębienia mieszanego. W takim przypadku aparat mocuje się na 4 przednich zębach stałych oraz stałych szóstkach, podczas gdy pozostałe zęby są zębami mlecznymi lub stałymi w trakcie wyrzynania się. Wszystko to w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta i jego uwarunkowań anatomicznych.

 

· Nakładki Invisalign Teen - technologia Invisalign Teen stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych. Można ją stosować u młodych Pacjentów, którzy posiadają już pełne uzębienie stałe. Leczenie z wykorzystaniem tej innowacyjnej metody przynosi takie same rezultaty jak zastosowanie klasycznych metod, jednak cały proces jest często znacznie krótszy. Korekcja wad zgryzu za pomocą niewidocznego aparatu Invisalign polega na noszeniu na zębach specjalnych nakładek z przezroczystego tworzywa, zwanych alignerami. Są one dostosowane do kształtu uzębienia Pacjenta i wykonane indywidualnie dla jego potrzeb. Alignery oddziałują na zęby, stymulując je do wykonywania mikroruchów w kierunku pożądanego, prawidłowego ułożenia. Nakładki powinno się zmieniać zazwyczaj co tydzień, a każda z nich przybliża zęby Pacjenta do idealnego układu. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie ortodontyczne nie sprawia Pacjentom praktycznie żadnego dyskomfortu. Ponadto alignery można ściągać na 2 godziny w ciągu dnia – na czas posiłku czy mycia zębów. Dużą zaletą jest także możliwość dokładnego oczyszczenia aparatu, dzięki czemu Pacjent może zachować pełną higienę jamy ustnej w trakcie leczenia.
 

Atrakcyjną opcją dla rodziców jest możliwość kontrolowania, czy dziecko nosiło aparat odpowiednią ilość czasu. Na nakładce w okolicy górnej siódemki znajduje się niebieska kropka, która pod wpływem użytkowania aparatu zmienia kolor na biały. Pełni to podobną funkcję, jak niebieskie włosie w szczoteczkach do zębów – rodzic na podstawie odcienia może ocenić, czy dziecko prawidłowo dbało o swoje zęby.
 

 

 

Aparaty rekomendowane przez najmłodszych

 

Leczenie aparatem ortodontycznym to najczęściej proces trwający co najmniej kilka miesięcy. W Dentim Kids pragniemy, by dla naszych małych Pacjentów był to czas pełen radości, w którym będą czuli się komfortowo i pewnie. Dbamy o to, by aparat nie był dla nich powodem do kompleksów czy nieprzyjemną koniecznością, ale atrakcyjnym elementem wizerunku i ozdobą, którą można dumnie nosić. Dlatego wprowadziliśmy kilka udogodnień dla najmłodszych, które znacznie podniosą jakość leczenia i samopoczucie Pacjenta w trakcie jego trwania.
 

 

Kolorowy aparat!

 

Mały Pacjent potrzebuje motywacji, by regularnie nosić aparat ruchomy. Nasze wieloletnie doświadczenie dowodzi, że możliwość wyboru koloru aparatu w znacznym stopniu wpływa na systematyczność jego użytkowania. Dlatego w naszej Klinice najmłodsi Pacjenci mogą samodzielnie zadecydować o tym, jaką barwę będzie miał ich aparat. Dla małych dzieci ma to naprawdę duże znaczenie. Elementy w ich ulubionym kolorze wydają się im dużo bardziej atrakcyjne, dzięki czemu leczenie mogą interpretować jako ciekawą zabawę.
 
Dla starszych dzieci i młodzieży kolor aparatu również ma znaczenie. Zdajemy sobie sprawę, że nastolatkom bardzo zależy na ich wizerunku. Akceptacja w środowisku rówieśniczym jest dla nich niezmiernie ważna, wpływa na ich komfort psychiczny i umiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich w dorosłym życiu. Stały aparat na zęby staje się obecnie modny i jest postrzegany jako atrakcyjny element wizerunku. Aby młody Pacjent mógł czuć się oryginalnie w trakcie leczenia ortodontycznego – w Dentim Kids przygotowaliśmy kolorowe ligatury (to gumeczki, podtrzymujące łuk aparatu w jego zamku). Pacjent może samodzielnie dobrać kolor ligatur, by podkreślić swój indywidualizm i wyjątkowy charakter. To znacznie wpłynie na jego poczucie pewności siebie i kontakty z rówieśnikami.
 

 

Invisalign Teen

 

Dla młodych Pacjentów, którzy nie chcą przykuwać uwagi rówieśników i zależy im na dyskrecji, doskonałym rozwiązaniem są alignery Invisalign Teen. Te nowoczesne nakładki wykonane są z przezroczystego materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne w jamie ustnej. Wykonuje się je na podstawie wycisku (obecnie cyfrowego skanu) uzębienia Pacjenta, w związku z czym są perfekcyjnie dopasowane do jego zębów. Prawdopodobnie nikt nie zauważy, że nastolatek nosi aparat ortodontyczny. Dodatkowo istnieje możliwość ściągnięcia nakładek na 2 godziny w ciągu dnia, co zapewnia znaczny komfort codziennego funkcjonowania. To bardzo wygodne rozwiązanie dla aktywnych nastolatków, którym tradycyjny aparat mógłby przeszkadzać w realizowaniu ich codziennych zadań.
 

 

Jakie skutki może powodować zaniedbanie wad zgryzu u dziecka?

 

Pamiętaj, że wady zgryzu powstałe już na etapie zębów mlecznych nie ustąpią samoistnie po pojawieniu się uzębienia stałego. Mleczaki utrzymują miejsce w jamie ustnej dla zębów stałych. Jeśli pierwsze ząbki nie będą rosły w odpowiedniej pozycji – również układ zębów stałych będzie nieprawidłowy. Dlatego z leczeniem ortodontycznym nie należy czekać do momentu, gdy wszystkie mleczaki wypadną. Często wady zgryzu powstają właśnie na skutek przedwczesnej utraty zębów mlecznych, dlatego tak ważne jest, aby już na tym etapie leczyć próchnicę. Jeśli z kolei wystąpi konieczność usunięcia zęba mlecznego, należy zgłosić się na wizytę do ortodonty, aby zapobiec przemieszczaniu się sąsiadujących zębów, co mogłoby prowadzić do wad zgryzu w przyszłości. Skuteczne leczenie można rozpocząć już w wieku ok. 5 lat, a na pierwszą konsultację ortodontyczną można zgłosić się już z trzylatkiem. Tak wczesne rozpoczęcie diagnostyki uświadomi rodziców, jak dbać o prawidłowy rozwój zgryzu ich dziecka i pozwoli lekarzowi odpowiednio szybko zareagować w przypadku pojawienia się problemów ortodontycznych. W pierwszych latach życia bardzo ważne są także działania profilaktyczne i eliminowanie szkodliwych nawyków, takich jak ssanie kciuka i długotrwałe stosowanie smoczka. Przyzwalanie na złe przyzwyczajenia może poskutkować poważnymi wadami zgryzu w przyszłości.
 
Nieleczone wady ortodontyczne mogą prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Przede wszystkim negatywnie wpływają na wygląd twarzy, co może stać się powodem powstawania kompleksów u młodego człowieka. Nie jest to jednak problem wyłącznie natury estetycznej. Wady wymowy, które towarzyszą nieprawidłowemu układowi zgryzu, mogą się pogłębić, utrudniając dziecku komunikację z ludźmi. Ponadto niedopasowanie do siebie uzębienia szczęki i żuchwy może skutkować zaburzeniami okluzji, które objawiają się napięciem mięśni, dyskomfortem podczas przeżuwania, zgrzytaniem zębami, bólami głowy, a nawet kręgosłupa. Oznacza to, że skutki zaniedbań w dzieciństwie odbijają się negatywnie na jakości całego przyszłego życia Pacjenta.
 
Jeśli wady ortodontyczne nie zostaną wyleczone w pierwszych latach życia, m.in. za pomocą wygodnych aparatów wyjmowanych – w przyszłości konieczne będzie założenie aparatu stałego. Układ kostny człowieka rozwija się do ok. 21. roku życia, dlatego im wcześniej nastąpi decyzja o leczeniu – tym szybciej zostaną osiągnięte pożądane rezultaty. Nie oznacza to, że dorośli i starsi Pacjenci nie mogą podjąć leczenia ortodontycznego. Oczywiście nie ma ograniczeń wiekowych i dorośli również mogą skutecznie zadbać o zdrowie swojego zgryzu. Jeśli jednak pragniesz oszczędzić swojemu dziecku długotrwałego leczenia w dorosłym życiu – zadbaj o jego uśmiech już teraz, gdy procedury lecznicze są dużo prostsze i bardziej komfortowe. W tym celu umów się na wizytę do specjalisty Dentim Kids, który zweryfikuje stan zgryzu Twojego dziecka i doradzi Ci, jakie kroki należy podjąć. Wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 32 720 12 47.

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Dla dorosłych

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends