Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w miejscowym komputerowym bezstrzykawkowym znieczuleniu The Wand. Stosowany do tego celu innowacyjny Kauter powoduje, że zabieg jest bezkrwawy. Podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i/lub języka.

 

Podcięcie wędzidełka u dzieci

 
Wędzidełko to rodzaj niewielkiej błony śluzowej, umiejscowionej w ustach. Zdarza się, że jego niewłaściwe ukształtowanie prowadzi do problemów stomatologicznych lub logopedycznych. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest podcięcie wędzidełka. To krótki i całkowicie bezbolesny zabieg, dzięki któremu jama ustna dziecka może rozwijać się prawidłowo. Nowoczesna technologia laserowa i skuteczne bezigłowe znieczulenia sprawią, że dziecko będzie czuło się w pełni komfortowo. Dlatego jeśli jesteś rodzicem i pragniesz uchronić swoją pociechę od negatywnych konsekwencji, do których może prowadzić nieprawidłowe ukształtowanie wędzidełka – zgłoś się na wizytę do stomatologa. Specjalista zbada jamę ustną Twojego dziecka i stwierdzi, czy zabieg jest w jego przypadku konieczny.
 
 
 

Rodzaje wędzidełek

 
W jamie ustnej człowieka znajduje się kilka rodzajów wędzidełek, które pełnią różne funkcje, a ich nieprawidłowe ukształtowanie może prowadzić do problemów stomatologicznych i logopedycznych. Wyróżniamy:
 
- wędzidełka wargowe (wargi górnej i dolnej) – elastyczne, pionowe fałdy błony śluzowej, biegnące od wnętrza wargi aż do wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Wędzidełka powinny znajdować się ok. 5 mm ponad brodawką pomiędzy jedynkami.
 
- wędzidełko podjęzykowe – zadaniem tego narządu jest łączenie dolnej powierzchni języka z dnem jamy ustnej. W prawidłowych warunkach wędzidełko powinno umożliwiać swobodne poruszanie językiem, ssanie, przeżuwanie oraz artykulację wszystkich głosek.
 
 
 

Zalecenia do laserowego podcięcia wędzidełka

 
Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko może prowadzić do różnorodnych problemów. Ich specyfika zależy od rodzaju i kształtu wędzidełka. Problemy logopedyczne, w szczególności trudności z wymową głosek przedniojęzykowych (takich, które wymagają zetknięcia czubka języka z zębami lub dziąsłem), mogą być spowodowane zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Ogranicza ono zakres ruchu języka i uniemożliwia jego swobodne poruszanie się podczas artykulacji.
 
Inne powikłania dotyczą natomiast wędzidełek wargowych. Nieodpowiedni przyczep wędzidełka (osadzony zbyt blisko zębów lub nachodzący na brodawkę międzyzębową) może być przyczyną diastemy, czyli przerwy pomiędzy jedynkami. Najczęściej występującą wadą jest przerost wędzidełka. Nie jest to jedynie kwestia natury estetycznej – za duże wędzidełko może być powodem problemów periodontologicznych i powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko natomiast może w późniejszym czasie powodować cofanie się dziąseł i odsłanianie się szyjek zębowych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja rodzica i stomatologa. Przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka odpowiednio wcześnie uchroni dziecko przed wszelkimi powikłaniami.
 
 

 

Zabieg laserowego podcięcia wędzidełka

 
W Dentim Clinic zabieg podcięcia wędzidełka jest przeprowadzany przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej. Charakteryzuje się ona wysokimi właściwościami koagulacyjnymi. Dzięki temu zabieg może zostać wykonany szybko i precyzyjne. Krwawienie jest ograniczone do minimum lub nie występuje wcale, ponieważ od razu po nacięciu wędzidełka naczynia krwionośne zaczynają się zamykać. Bardzo istotną zaletą tej metody jest brak konieczności zakładania szwów. Laser działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie, co zapewnia Pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo oraz stymuluje proces gojenia się. Dzięki temu miejsce pozabiegowe już po kilku dniach jest całkowicie wygojone, a pozostała blizna  jest niemal zupełnie niewidoczna.
 
Jak większość zabiegów w Dentim Clinic – podcięcie wędzidełka wykonujemy w komputerowym  znieczuleniu The Wand, które zapewnia najmłodszym Pacjentom komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Cały zabieg jest zupełnie bezbolesny, a wygląd urządzenia nie wywołuje stresu u małych Pacjentów.
 
Dziecko, przystępując do zabiegu, nie musi być na czczo, a już godzinę po jego zakończeniu może zacząć jeść -  szczególnie polecane są lody, które załagodzą ewentualną delikatną opuchliznę miejsca pozabiegowego. Efekt w postaci zwiększonej ruchomości warg lub języka będzie widoczny od razu, jednak by uzyskać pełną sprawność w obrębie narządu mowy konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń logopedycznych.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

 
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problem związany z wędzidełkiem – nie zwlekaj i już dziś zapisz się na konsultację do stomatologa. Przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka w pierwszych latach życia zapobieganie negatywnym konsekwencjom i w przyszłości zaowocuje zdrowiem jamy ustnej oraz piękną, poprawna wymową Twojego dziecka. By umówić wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 32 206 88 00 lub  502 069 396.

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Dla dorosłych

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends