Tam gdzie nie dociera szczoteczka!


Lakowanie zębów, inaczej uszczelnienie bruzd jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na wypełnieniu szczelin i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów specjalną substancją światłoutwardzalną zwaną lakiem szczelinowym. Lak szczelinowy jest to materiał o płynnej konsystencji, który zapływa do bruzd, szczelin i zagłębień zęba. Jest to światłoutwardzalny kompozyt, który uwalnia związki fluoru, będące dodatkowym czynnikiem ochronnym. Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. 

 


Dlaczego warto lakować zęby Twojego dziecka?


Dzięki lakowaniu eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy. Do lakowania kwalifikują się zęby zdrowe bez próchnicy lub z przebarwieniem bruzd. Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Najbardziej wymagają lakowania powierzchnie żujące pierwszych stałych zębów (szóstek) - zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu. U dzieci starszych w wieku 11 – 13 lat lakuje się też drugie stałe trzonowce.

  
Szybkie i precyzyjne wypełnienie - opis zabiegu

 
Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut dla jednego zęba. Na początku powierzchnię zęba osuszamy, następnie oczyszczamy pastą. Na tak przygotowanym zębie, wypełnia się bruzdy lakiem, a następnie utwardza lampą. Na koniec lekarz sprawdza szczelność utwardzonego laku. Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat. 


Zalecamy wizyty kontrolne co 6 miesięcy, podczas których lekarz sprawdzi szczelność laku. 

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Dla dorosłych

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends