Co to jest sedacja?

Sedacja wziewna to metoda eliminacji stresu u Pacjenta, w której wykorzystywany jest podtlenek azotu, zwany gazem rozweselającym, który powoduje odprężenie, uspokojenie i uczucie zrelaksowania, które towarzyszy pacjentom podczas zabiegu wykonywanego przy jej użyciu. Stosowanie bezwonnego gazu w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie świadomości ani odruchów małych pacjentów. Ma na celu jedynie zniwelowanie napięcia i stresu, towarzyszącego dziecku podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, co pozwala na swobodne wykonanie niezbędnych zabiegów.

Bajkowe sny

Bardzo często dzieci zaczynają wyobrażać sobie bajeczne przygody, z reguły związane z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc, dziecko nie pamięta tego, co działo się w gabinecie. Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dla dzieci. Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby czy usuwanie kamienia, mogą zostać wykonane bez zastrzyku tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

Kto może skorzystać z sedacji?

Użycie gazu rozweselającego nie jest możliwe w każdym przypadku. Aby mały pacjent mógł swobodnie wdychać wspomnianą mieszankę, musi założyć specjalną maseczkę, zakładaną na nos. Podstawowym przeciwwskazaniem do użycia gazu rozweselającego jest brak współpracy Pacjenta z lekarzem. W takiej sytuacji należy rozważyć leczenie w znieczulenie ogólnym.

Sedacja nie wymaga obecności anestezjologa. Użycie sedacji wziewnej zaleca się u Pacjentów którzy boją się samego zabiegu, dźwięków znieczulenia, natomiast chętnie siadają na fotel dentystyczny i wykazuję chęć współpracy ze stomatologiem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Warto przygotować dziecko do wizyty, poprzez ćwiczenie oddychania przez nos z otwartą buzią. Ta umiejętność jest niezbędna do założenia maski. Nie należy również pić i spożywać posiłków, przynajmniej na 3 godziny przed zabiegiem.

Zalecenia po zabiegu

Po skończonym zabiegu Pacjent przez kilka minut oddycha czystym tlenem, po czym może spokojnie opuścić gabinet.

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Dla dorosłych

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends