Fluor to pożyteczny pierwiastek, który jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniej kondycji zębów. Fluoryzacja to bezpieczny i przyjemny zabieg profilaktyczny, mający na celu uzupełnienie tego minerału. Efektem jest wzmocnienie szkliwa i znaczna ochrona przed próchnicą. To dlatego jest to bardzo popularny zabieg wśród najmłodszych Pacjentów, często wykonywany na samym początku ich przygody z leczeniem ząbków.
 
 

 

Na czym polega zabieg fluoryzacji?

 

U najmłodszych Pacjentów najczęściej stosuje się fluoryzację kontaktową. Jest to zabieg w całości przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym. Polega na nakładaniu specjalnych żeli i lakierów fluorkowych lub specjalistycznej pianki na powierzchnię zębów. Przed ich aplikacją zęby powinny być dobrze oczyszczone. Jeżeli dziecko będzie współpracować ze stomatologiem, cały zabieg potrwa zaledwie kilka minut. Po jego zakończeniu nasz mały Pacjent nie może przez co najmniej godzinę pić ani jeść. Lakierowanie powinno być powtarzane co 3-6 miesięcy, w zależności od tego, jaki preparat zastosowano.
 
Ze względu na swój nieinwazyjny, bezbolesny i łagodny charakter fluoryzacja często jest przeprowadzana u dzieci jako pierwszy w życiu zabieg stomatologiczny. To pozwala małemu Pacjentowi zaadaptować się w nowym miejscu i nauczyć się współpracy z dentystą.
 

 

Czy można przeprowadzić fluoryzację, jeśli dziecko ma ubytki w zębach?

 

Fluoryzacja może powstrzymać próchnicę w jej początkowym stadium. Fluor wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni je bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej, a ponadto powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa. Pamiętaj jednak, że pojawienie się znacznych ubytków próchnicowych wymaga leczenia zachowawczego, polegającego na wypełnieniu materiałem kompozytowym. Ubytki nie są przeciwwskazaniem dla fluoryzacji, ale zabieg ten nie jest docelowym sposobem ich leczenia. 
 

 

 

Czy fluoryzacja jest szkodliwa?

 

W Internecie można znaleźć sporo kontrowersyjnych informacji na temat fluoru. To prawda, że przedawkowanie tego minerału jest szkodliwe. Jednak taka sytuacja jest niemożliwa przy użyciu profesjonalnych preparatów, które są przygotowane specjalnie dla dzieci i zawierają dawki fluoru dostosowane do potrzeb najmłodszych Pacjentów.
 
Zawartość fluoru w stosowanych przez nas specjalistycznych produktach jest odpowiednia dla dzieci. W takim stężeniu flor nie tylko nie jest szkodliwy, lecz jest niezbędny dla zachowania zdrowia zębów.
 
Pamiętaj, by do codziennej higieny jamy ustnej Twojego dziecka stosować produkty dedykowane dla jego przedziału wiekowego. Stosowanie u najmłodszych past dla dorosłych, zawierających większe stężenie fluoru, może prowadzić do przedawkowania.
 

 

 

 

W jakim wieku udać się z dzieckiem na fluoryzację zębów?

 

Fluoryzację warto przeprowadzać cyklicznie na zębach mlecznych, by uchronić je przed próchnicą. Jest to krótki, prosty i bezpieczny zabieg; jednak jak każda procedura przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym – wymaga od Pacjenta współpracy z lekarzem. Dlatego najwcześniej można ją wykonać w wieku ok. 2-3 lat. 
 

 

 

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Jeśli Twoja pociecha jest już gotowa na skorzystanie z zabiegu fluoryzacji – zgłoś się do nas na wizytę. W ten sposób uchronisz ząbki Twojego dziecka przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i chorobotwórczych oraz zachowasz ich zdrowie na dłużej. By umówić się na fluoryzację, zadzwoń pod numer 32 206 88 00 albo 502 069 396 lub wypełnij formularz i pozwól nam skontaktować się z Tobą.

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Dla dorosłych

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends