Próchnica to choroba zębów, która powstaje poprzez obecność bakterii w płytce nazębnej. Prowadzi to w konsekwencji do tworzenia się ubytków. Przyczyną próchnicy jest przede wszystkim zbyt duża ilość spożywanych węglowodanów, które wchodzą w reakcje z osadem nazębnym. Nie trzeba przekonywać o problemach zdrowotnych, jakie ze sobą niesie. Od mało atrakcyjnego wyglądu, aż do trudności w mówieniu spowodowanych utratą zębów.
 

Dlatego, by uchronić nasze dziecko przed tym bolesnym schorzeniem, warto przeczytać i zastosować się do naszych zaleceń i możliwie najwcześniej rozpocząć profilaktykę:

  1. Szczotkuj maluszkowi zęby mleczne co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie zapominaj o czyszczeniu języka – na nim również gromadzą się bakterie. Gdy dziecko jeszcze nie ma ząbków, przetrzyj mu buzię gazą nasączoną naparem z rumianku bądź przegotowaną wodą.

  2. Staraj się nie karmić dziecka przed snem.

  3. Unikaj oblizywania łyżeczki, którą karmisz szkraba, ponieważ w ten sposób przenosisz szkodliwe bakterie ze swojej jamy ustnej do buzi dziecka.

  4. Nie podawaj maleństwu butelki do łóżka, niech z nią nie zasypia. Jeśli jest to konieczne, najlepiej by w butelce znajdowała się czysta woda, ponieważ każdy płyn z wyjątkiem wody, może być przyczyną próchnicy. Musisz pamiętać, że mleko zawiera cukier, który jest idealną pożywką dla bakterii.

  5. Nie podawaj dziecku słodyczy, napojów dosładzanych ani nie dosładzaj preparatów mlecznych.

  6. Kup pierwszą szczoteczkę wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych.

  7. Pamiętaj, by używać tylko pasty przeznaczonej dla dzieci. Wiąże się to z odpowiednią dla nich ilością fluoru.

  8. U większych dzieci postaraj się wprowadzić nawyk dbania o zęby, o to by w jamie ustnej nie zalegały resztki pokarmowe.

  9. Ważne jest niepodjadanie między posiłkami, zwłaszcza produktów węglowodanowych.

Dentim KIDS - Dębowe Tarasy

ul. Johna Baildona 12/3

40-115 Katowice

Dentim KIDS - Silesia City Center

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 206 88 00

502 069 396

lub pozwól nam oddzwonić!

Dla dorosłych

więcej

Lepiej zapobiegać niż leczyć

więcej

Nasi partnerzy

Copyright 2012 Dentim Clinic          Created by Me & My Friends